Ekibimiz

Programcılık Eğitiminin Mimarları

Doç. Dr. ŞİRİN KARADENİZ

Website: www.sirinkaradeniz.com

Twitter: https://twitter.com/SrnKaradeniz

Email: sirin.karadeniz@es.bau.edu.tr

Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanlığı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Eğitim Teknolojisi doktora programı koordinatörlüğü görevlerini yürütmekte olan Dr. Şirin Karadeniz; Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinde Lisans, aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Eğitiminde Yüksek Lisans ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Teknolojisinde ise Doktora derecesini almıştır.

Lisans ve lisansüstü düzeyde öğretim tasarımı, proje geliştirme, web temelli öğrenme için materyal geliştirme, eğitim teknolojisinin temelleri gibi dersler veren Dr. Karadeniz bilişimsel düşünme, kodlama ve robotik öğretimi, dijital vatandaşlık, eğitime teknoloji entegrasyonu, tasarım odaklı düşünme gibi alanlarda projeler, araştırmalar ve öğretim programı geliştirme çalışmaları yürütmekte ve bu alanlarda öğretmenlere, öğrencilere ve velililere çalıştay ve seminerler vermektedir. Dr. Karadeniz, TUBITAK, MEB, UNICEF ve Avrupa Birliği’nde ulusal ve uluslararası projelerde araştırmacı ve danışman olarak görev almıştır. Dr. Karadeniz, eğitim teknolojisi alanında ulusal kitap, ulusal ve uluslararası kitap bölümleri, makaleler ve bildiriler yayınlamıştır.

 

Dr. Filiz Kalelioğlu

Website: http://www.baskent.edu.tr/~filizk/ 
Twitter: https://twitter.com/filizkalelioglu
Email: filizk@baskent.edu.tr

Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi olan Dr. Filiz Kalelioğlu, Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde önlisans; Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Yüksek Lisans ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Teknolojisinde ise Doktora derecesini almıştır.

Verdiği dersler arasında Bilgisayar Programlama ve Algoritma, Çoklu Ortam Tasarımı ve Üretimi, Uzaktan Eğitim, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Özel Öğretim Yöntemleri, E-öğrenme ve Uygulamaları, Çoklu ortam için Öğretim Tasarımı, E-ders Tasarımı ve Geliştirme ve E-öğrenmede İletişim ve Sosyal Ağlar bulunmaktadır. Çalışma konuları arasında e-öğrenme, sosyal ağlar, öğretim tasarımı, teknoloji entegrasyonu, bilişim teknolojileri ve programlama eğitiminde etkili olabilecek öğretimsel faktörler ile problem çözme, bilgi işlemsel düşünme gibi üst düzey düşünme becerileri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Son olarak çocuklara programlama eğitimi konusunda bilişim teknolojileri öğretmenlerine danışmanlık yapan Dr. Filiz Kalelioğlu, birçok dergide hakemlik yapmakta, ulusal ve uluslararası düzeyde makale, kitap ve bildiri yayınlamaktadır.

GÖZDE ERBAZ

Twitter: https://twitter.com/gozdeerbaz

İş kadını/sanayici/Siber Güvenlik Uzmanı/kamu yönetimi ve siyaset bilimi uzmanı/Girişimcilik ve İnnovasyon uzmanı/.Erken yaşta bilgisayar bilimleri ve programlama eğitimlerini tüm dünyaya yaygınlaştıran Facebook,Google,Apple,Amazon başta olmak üzere birçok önemli şirket tarafından kurulan CODE.ORG’un TÜRKİYE sorumlusu. Robincode.org Sosyal girişimi Kurucusu ve yatırımcısı.Robincode Bilişim Teknoloji ve Girişimcilik Derneği kurucusu ve başkanıdır. Aile şirketlerine ait olan fabrikalarında yönetim kurulu üyesi olarak görevlerine devam etmektedir.Tamamı kendi girişimi olan ve uluslararası danışmanlık,yazılım ve projeler alanında faaliyet gösteren şirketinin(GYCTRADE) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 2011 yılında Japon Büyükelçiliği tarafından Türkiye’deki 8 kadın lider adayından biri seçilmiştir.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu İcra kurulu üyesi ve bir önceki dönem başkan yardımcısı , TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon Danışma Kurulu üyesidir.UİP-ICP İcra Kurulu üyesi,ANGİKAD(Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme derneği)Üyesi ,Turkishwin ve Fütüristler derneği üyesidir.Özellikle çocuk, kadın ve genç girişimciliğinin ve istihdamının desteklenmesi konularında, birçok önemli ulusal ve uluslararası projede ve danışma kurullarında yer almaktadır.İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Prof.Dr. Yasemin Gülbahar

Twitter: https://twitter.com/ygulbahar

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen fakültesi Matematik Bölümünde 1992 yılında tamamlayan Dr. Gülbahar, Yüksek Lisans (1998) ve Doktora derecelerini (2002) ise ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümünde tamamladı. İş hayatına ODTÜ Bilgi İşlem Merkezi’nde başlayan Dr. Gülbahar, 6 yıl Programcı olarak görev yaptıktan sonra Araştırma Görevlisi olarak ODTÜ Eğitim Fakültesi BÖTE Bölümünde 4 yıl süre ile çalıştı. Daha sonra Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE Bölümünde Yrd. Doç. (2004) ve Doç. Dr. (2009) olarak görev yapan Dr. Gülbahar, 2011 yılında Ankara Üniversitesi Enformatik Bölümü ve Uzaktan Eğitim Merkezi’nde eş zamanlı olarak çalışmaya başladı. Bu süre içinde 2014 yılında Prof. Dr. Unvanı alan Dr. Gülbahar halen Enformatik Bölümü Başkanı ve Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü olarak Ankara Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

Dr. Gülbahar özellikle e-öğrenme, mobil öğrenme, uzaktan eğitim, eğitimde sosyal medya kullanımı, öğretim tasarımı, öğretmen eğitimi, teknoloji entegrasyonu, insan-bilgisayar etkileşimi, eğitim-öğretim sürecinde bireysel farklılıklar, öğrenme analitikleri ve bilgisayar bilimi eğitimi konularında kitapları ve yayınları bulunmaktadır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde pek çok ders vermiştir. Dr. Gülbahar, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK başta olmak üzere, farklı eğitim kurumları bünyesinde ulusal ve uluslararası düzeyde projeler yürütmüştür ve danışman olarak destek vermiştir.

Yasemin Allsop

Website: http://www.yaseminallsop.me.uk

Twitter: https://twitter.com/yallsop

Email: yallsop@msn.com

Senior Lecturer in Computing Education

Roehampton University, London, UK

10 yil sure ile Londra’da ilkokullarda sınıf öğretmeni ve eğitim teknolojisinden sorumlu yonetici olarak çalıstım. Nisan 2014’de Manchester Metropolitan Universitesi’nde ICT ve Computing alanında Senior Lecturer ve STEM merkez sorumlusu olarak (assistant profesor) göreve başladım. Burada programcılık alanında eğitimciler için atölyeler düzenledim. 2015 Eylül ayında Roehampton universitesi’ ne geçtim ve Computing alanında Senior lecturer olarak calısmaya devam ettim. ICT in Practice (www.ictinpractice.com) adlı eğitim teknoloji dergisinin kurucusu ve Avrupa Birliği Kodlama haftasının Birleşik Krallıklar temsilcisiyim. 2014 yılında, prestijli NAACE (Bilgisayar Eğitimi Geliştirme Ulusal Organızasyonu) tarafından İlkokullarda teknoloji eğitimi konusunda yaptığım çalışmalardan dolayı final listesinde yer aldım. 2015 Ekim ayinda Ben Sedman ile öğretmen ve öğretmen adaylarına computing eğitimi konusunda yardımcı olmak amacıyla ‘Primary Computing in Action’ adlı bir kitap yayınladık. Primary STEM in Action ve Primary D & T in Action kitaplarimiz da Eylül ayinda yayinlanacakdir. İnternatıonal Journal of Computer Science Educator in Schools (IJCSES) journal’ının editörlerinden biriyim.

Sinem Kaya

Stratejik İşbirlikleri Müdürü, Oracle

LinkedIn: Sinem Kaya
Twitter: @Sinem_Od

BT endüstrisinde 12 yıldır Sun Microsystems ve sonrasında Oracle’da bölgesel görevlerde rol alan Sinem Kaya, halen Oracle’da Türkiye, Orta Asya ve Orta Doğu bölgesinden sorumlu Stratejik İşbirlikleri Müdürü olarak çalışmaktadır. ICT alanında kapasite geliştirme ve bu alanda yerel nitelikli iş gücü açığının adreslenmesi ile ilgili odaklı projeler geliştirip yöneten Kaya, Oracle Luminary ekibinde köşe yazarıdır. Evli ve bir çocuk annesidir